Sorana Cârstea, numărul 41 în clasamentul WTA, a trecut de Jelena Jankovici în optimile Roland Garros după aproape trei ore de joc.

După primul set pierdut cu 3-6, românca a revenit și a învins-o pe Jankovici 6-0 și 9-7. Mai departe, în sferturi, Sorana o va întâlni pe australianca Samantha Stosur.

Iată și declarații după super experiența de la Roland Garros, postate pe blogul sport.ro:

Pot spune că m-am și răzbunat pe Jankovic! Sunt foarte fericită pentru această victorie, însă trebuie să mă apuc din nou de treabă pentru că urmează alt meci la fel de greu. Mă bucur pentru că toata lumea a avut încredere în mine și sper să fac treaba bună în continuare.

Sorana Cârstea

Ultima româncă ajunsă în sferturi la Roland Garros a fost Ruxandra Dragomir în 1997. Mai jos e ultimul game al partidei de ieri: